Haberler Kur'an-ı Kerim

IGMG hafızlık Kurumları müdürleri Toplandı

İslam Toplumu Millî Görüş Hafızlık Kurumları Müdürleri Toplantısı Köln’deki Genel Merkez binasında yapıldı. Toplantıda, mevcut kurumların çalışma usulleri değerlendirildi ve çeşitli öneriler sunuldu.
 
IGMG Hafızlık Kurumları Müdürleri Genel Merkez binasında toplandı. Toplantıda, mevcut kurumların çalışma usulleri değerlendirildi ve çeşitli öneriler sunuldu.
 
Ayrıca hafızlık kurumlarındaki eğitimin takip edilmesine ve öğrencilerin öğrenim durumunu tespit etmeye yarayan otomasyon sistemi de detaylı bir şekilde izah edildi. Bu programla öğrencilerin öğrenim durumları ve eğitimcilerin çalışmaları kayıt altına alındığı gibi, hem öğreticiler hem de idareciler hafızlık çalışmasının hangi seviyeye geldiğini izleyebiliyorlar. Toplantıda ayrıca, hafızlık çalışmaları yürütülen bölgelerin tek tek analizi yapıldı.
 
Bu bölgelerde yapılan derslerin otomasyon sitemine ne kadarının kayıt edildiği de ortaya konuldu. Toplantıya katılarak bir konuşma yapan Genel Başkan Kemal Ergün, cami ve eğitim kurumlarında Kur’an öğretmenliği yapan, namaz kıldıran ve Kur’an okuyan hocaların tashih-i huruf derslerini almış olmalarının önemine dikkat çekti ve Kur’an okuyuşunda harflerin doğru telaffuzunun manaya etki edeceğini söyledi. Genel Başkan ayrıca, hoca ve eğitimciler için belirlenecek tatil dönemlerinde tashih-i huruf dersleri kursları açılabileceğini de sözlerine ekledi.
 
İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç da IGMG teşkilatlarındaki hafızlık çalışmalarının artık kurumsal bir nitelik kazandığını söyledi. Hafızlık çalışmalarının otomasyon sistemi ile kolay takip edilebilir hâle geldiğini vurgulayan Yalınkılıç, kurumlarda görevli hocalara bu sistemi daha etkin bir şekilde kullanmaları yönünde hatırlatmalarda bulundu. Yalınkılıç şunları söyledi: “Bölgelere verilen kurum hedeflerimizi bölgelerimize bildirdik. Buna göre, 2019 yılında 12 bölgemizde hafızlık kurumu açma çalışması için start vermiş bulunuyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için zemin çalışmasını yaptık ve inşallah gerçekleştireceğiz. Ayrıca, bazı mekânsal meselelerin halli için 2020 yılı infak kampanyasına dâhil edilmek üzere proje tekliflerini bekliyoruz. Genel Merkez olarak, tam ya da yarı zamanlı yatılı hafızlık programlarının konseptini de sizlere ileteceğiz.” IGMG İrşad Başkan Yardımcısı ve Hafızlık Komisyonu Başkanı M. Hulusi Ünye’de, hafızlık çalışmalarının bölgelerde kişisel gayretler ile başladığını, ancak Genel Merkez’in programlama ve yönlendirmesi ile şimdiki konumuna geldiğini söyledi. Ünye bu çalışmaları daha da iyi hâle getirmek için sürdürülen gayretlerin devam etmesi gerektiğini vurguladı.
 
IGMG Hafızlık Komisyonu Üyesi ve Viyana İrşad Başkanı Gürsel Turhan da rehberlik çalışmalarından elde ettikleri neticelerin analizini yaptı. Bu bağlamda, hafızlık için öğrenciyi seçmeden önce 8 aylık ön hazırlık ve hazırlık eğitiminden geçirmek gerektiğini ifade eden Turhan, tahkik usulle talimli okuyuş prensiplerinin uyulması durumunda hıfz sürecine başlayan hafız ve hafizelerin altyapıları nın çok daha sağlam olacağını örnekleri ile anlattı. İrşad Başkanlığı Eğitim Tekâmül Sorumlusu Yavuz Yaylak da otomasyon sisteminin çalışma mantığını ve bu sistemin hafızlık eğitimini takipteki kolaylıklarını anlattığı konuşmasında, cep telefonları için hazırlanacak olan bir uygulama ile ileti gönderme imkânı olacağını duyurdu. Hafızlık kurumlarının çalışma takvimi planlaması için yapılması gereken asgari program miktarları ve bu programların neler olabileceğini de anlatan Yaylak, Genel Merkez’in hafızlık çalışma takvim tarihlerini de açıkladı. Toplantıda hafızlık kurum müdürleri de kendi tecrübeleri ile dilek ve temennilerini de dile getirdiler.

Kaynak: Camia Gazetesi
 

Related posts

Birlikte yaşamak güzellikleri paylaşmaktır

Kur’an’ın evrensel prensipleri

Öğüt müminlere yarar sağlar