31. AKKTY Haberler Kur'an-ı Kerim

31. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması Sonuçlandı

Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda 10-13 yaş kategorisinde Güney Hollanda Bölgesi’nden Selim Arda Gökmen, 14-18 yaş kategorisinde ise Düsseldorf Bölgesi’nden Ahmet Talha Karabulut  birinciliği kazandı.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları İrşad Başkanlığının düzenlediği 31. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması sonuçlandı. 10-13 ve 14-18 olmak üzere iki ayrı yaş grubunda düzenlenen yarışmanın birinciliklerini Selim Arda Gökmen ile ile birlikte Ahmet Talha Karabulut kazandı. 19 Ekim’de Stadthalle Bielefeld’de 31’inci kez düzenlenen yarışmanın 10-13 yaş grubu birincisi olan Selim Arda Gökmen Güney Hollanda Bölgesinden katıldı. 14-18 yaş grubunda birinci olan Ahmet Talha Karabulut ise yarışmaya Düsseldorf Bölgesinden katıldı.

IGMG Hafızlık Kurumları Eğitim Sorumlusu Kurra Hafız Gürsel Turhan’ın başkanlığındaki 31. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması Jürisinde, IGMG Din İstişare Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Duman, İstanbul-Fatih Camii İmam-Hatibi Kurra Hafız Bünyamin Topçuoğlu, İstanbul Eminönü Yeni Camii İmam-Hatibi Kurra Hafız Ferruh Muştuer ve İstanbul Eyüp Sultan Camii İmam-Hatibi Kurra Hafız Metin Çakar gibi Kur’an üstadı hocalar yer aldı. Jürinin kıraatlerini değerlendirmesinden sonra yarışmacıların sıralaması şöyle oldu:

10-13 Yaş Kategorisi

  1. Selim Arda Gökmen (Güney Hollanda)
  2. İbrahim Taha Lale (Württemberg)
  3. Yunus Emre Arslan (Hannover)
  4. Hasan Zahid Ayan (Hessen)

14-18 Yaş Kategorisi

  1. Ahmet Talha Karabulut (Düsseldorf)
  2. Zeynelabidin Gökçe (Rhein-Neckar-Saar)
  3. Numan Aydın (Hannover)
  4. Muhammed Yusuf Kaya (Güney Bavyera)
IGMG Genel Başkanı, Kemal Ergün

‘Kur’ân-ı Kerîm’in Mesajını Müzemmil Suresi’ndeki Gibi Ağır Ağır, İlmek İlmek Toplumun Gönlüne İşleyeceğiz’

Yaklaşık 2500 kişinin katıldığı yarışmanın hayırlara vesile olması dilekleriyle konuşmasına başlayan Genel Başkan Kemal Ergün; “Aslında konuşmaya gerek yok; bugün bu sahne konuştu, salon konuştu.” dedi.

İnsanların yüreklerindeki ırkçılığı, İslam düşmanlığını, ön yargıları yıkıp, yerine adalet, merhamet ve kardeşlik duygularını inşa edeceğiz. Nasıl ki Filistin’de, Batı Şeria’da bin bir zulümle evlerinden, yerlerinden edilen mazlum Filistin halkının yanında olduysak, Halle’de Yahudiler hedef alındığında da yine mazlumun yanında olduk. Hakkı ve adaleti her daim üstün tutacağız. Bizim hak ve adalet anlayışımız ırka, dile, dine, mensubiyete, rütbeye göre değişmez. Toplumdaki yerli Ebü Talip’leri bulacağız. Bunun için de nefsimizin çirkinliklerini, heva ve hevesimizi bir kenara bırakıp, Kur’an bize ne diyor ona kulak vereceğiz. Müzzemmil suresindeki gibi ağır ağır okuyup, hayatımıza ilmek ilmek nakşedeceğiz. Bize bakan, bizden bir güzellik gören, bunun Kur’an’dan geldiğini bilecek. Bu topraklardaki tebliğ vazifemiz, bize bunu emrediyor. Yürüyüşümüzle, oturup kalkmamızla, sözlerimizle, her türlü hal ve hareketimizle tebliğ edeceğiz’ dedi.

Celil Yalınkılıç, IGMG İrşad Başkanı

“Kur’an ve Sünnet Hayatımızın Tanzim Edici Sabiteleridir

Yarışmada konuşan IGMG Genel Başkan Yardımcısı Celil Yalınkılıç teşkilat olarak bu yarışmaları niçin tertip ettikleri sorusunu: “Biz kurana hürmet ve hizmet etmeyi en büyük şeref bilen bir gelenekten geliyoruz. Biz Kur’an’ın yüceltici olduğuna inanıyoruz. Biz Kur’an’a hizmet etmenin en büyük ibadet olduğuna cihat olduğuna inanıyoruz. Müslümanın için ömrünün en kıymetli yılları kurana adanmış yıllar olduğunu biliyor ve inanıyoruz. Bu vesileyle ömrümüzün nihayetine kadar Kur’an yolunda durmadan dinlenmeden hizmete devam edeceğiz inşallah. Böyle olunca bu yarışmaları düzenlemekten daha tabi ne olabilir ki? Kuran ve Sünnetin bağlayıcı olduğunu, belirleyici olduğunu ve hayatı tanzim edici bir yönü olduğunu vurgulamak için bu yarışmaların tertip ediyoruz,” şeklinde ifade etti.

 

Genç İmam-Hatipler İcazetlerini Aldı

Öte yandan, Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda, IGMG camilerinde eğitim alan ve yine IGMG camilerinde görev yapmaya başlayacak olan genç imamlara icazet belgeleri verildi ve cübbeleri giydirildi.  İmamların cübbesini IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve Fetva Sorumlusu Hulusi Ünye ve Kıdemi İmam-Hatip, Ludwigshafen Mehmet Akif Cami  İmam-Hatibi Abdullah Demir giydirdi. İcazetlerini alıp cübbelerini giyen 17 imam-hatip Avrupa’nın çeşitli yerlerinde görev aldı.

Bu yıl ilahiyat eğitimini alan 17 imam-hatip icazetnamelerini alarak IGMG camilerinde görevlerine başladılar.

Genel Başkan Kemal Ergün, genç imam-hatiplerim cemaate bir emanet olduğunu, onlardan yetişkin bir imam-hatipten beklenilenin umulmaması gerektiğini, ancak bu gençlerin bu cemaat içinde imam-hatiplik görevlerini hakkıyla yerine getireceklerini söyledi. İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç da, Türkçeleriyle, Arapça ve yerel lisanlarıyla bu imamların cemaate sahip çıkacağı gibi cemaatin de bu imamlara sahip çıkacağını, Genel Merkez olarak da bunun takipçisi olacaklarını bildirdi.

Resim Galerisi

 

Related posts

“Kur’an okuyan genç manasını da anlamaya yöneliyor.”

Kur’an’ın evrensel prensipleri

Birlikte yaşamak güzellikleri paylaşmaktır