30. AKKTY

30. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması Heyecanı

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) İrşad Başkanlığının her sene düzenli olarak tertip ettiği Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nın bu yıl 30.’su gerçekleştiriliyor. Kur’an’ın gönüllere yerleşmesinde ve nesilden nesile aktarılmasında önemli bir yeri olan Avrupa Kur’an Tilavet Yarışmaları, her yıl daha da büyük ilgi görüyor.

Bu sene 20 Ekim Cumartesi günü Almanya’nın Hannover kentindeki Kongre Merkezi’nde (Kongress Centrum Hannover HCC) salonlarında düzenlenecek olan yarışma 10-13 ve 14-18 yaş grupları arasında yapılacak. Yarışmaya katılacak öğrenciler yıl boyunca yapılan elemeler ile tespit edildi. Mayıs ve haziran aylarında 4 ayrı bölgede yapılan bölgeler arası elemelerde birinci olanlar finale katılmaya hak kazandı.

Bölgeler arası elemeler 4 ayrı bölgede yapıldı. Linz’de yapılan bölgeler arası elemelere Viyana, Linz, Arlberg, Kuzey ve Güney Bavyera, Schwaben, Freiburg bölgeleri katıldı. Bu grupta final yarışmalarına katılma hakkını büyüklerde Güney Bavyera’dan Muhammed Yusuf Kaya ve küçüklerde Linz’den Mert Öztürk kazandı.

İkinci grup bölgeler arası elemeler ise Ludwigshafen’de yapıldı. Ludwigshafen’deki elemelere: Alpes, Doğu Fransa, Güney Batı Fransa, İsviçre, Lyon, Paris, Rhein-Neckar-Saar, Württemberg bölgeleri katıldı. Bu ikinci grupta final yarışmalarına katılma hakkını büyüklerde Doğu Fransa Bölgesi’nden Enes Saatçi, küçüklerde Rhein-Neckar-Saar Bölgesi’nden Muhammed Furkan Özsağlam kazandı.

Üçüncü grup bölgelerin yarışması ise Hannover’de yapıldı. Kuzey Ruhr, Berlin, Hamburg, Bremen, Hannover, Danimarka ve Norveç bölgelerinin katıldığı yarışmada büyüklerde Bremen Bölgesi’nden Telhat Yeter; küçüklerde Hannover Bölgesi’nden İsmail Durhan finale katılacaklar arasında yer aldı.

Dördüncü grubun yarışması Belçika’da yapıldı. Bu yarışmaya, Köln, Belçika, Düsseldorf, Güney Hollanda, Kuzey Hollanda, Hessen ve Ruhr A Bölgeleri katıldı. Küçüklerde Belçika Bölgesi’nden Mehmet Ali Ceylan ile büyüklerde Düsseldorf Bölgesi’nden Ahmet Talha Karabulut finale kalmaya hak kazandılar.

IGMG İrşad Başkanlığı bölgeler arası elemeler tamamlandıktan sonra finale katılmaya hak kazan öğrenciler için bir tekâmül programı hazırladı. Böyle bir programın yapılmasından maksat, finalistlerin yarışmaya daha iyi bir şekilde hazırlanabilmeleri ve finalde daha güzel bir tilavet sergilemeleri idi. Yarışmaya katılacak olan bu 8 finalistin yanında bölge birincileri, bölgelerarası yarışmalarda 2. ve 3. olan yarışmacılar da anılan tekâmül kurslarına davet edildi ve yaz eğitim kampında katıldılar. Böylece camilerde yetişmekte olan Kur’an talebelerinin tilavetlerini daha da güzelleştirmeleri hedeflendi. Söz konusu tekâmül kursları birkaç yıldan beri İstanbul’da uzman hocaların eğitim ve nezaretlerinde gerçekleştiriliyor.

Hannover’de yapılacak olan Avrupa 30. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’na 10 yaş üstü kadın erkek herkesi davet ettiklerini belirten IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç, IGMG’nin kuruluşundan bu yana Kur’an ve sünnet çizgisinde Müslümanlara hizmet verdiğini ve vermeye devam edeceğini vurguladı. Yalınkılıç şöyle konuştu: Asıl amacımız, dikkatleri Kur’an üzerinde yoğunlaştırmaktır.  Ehl-i sünnet ve’l cemaat anlayışımıza göre, dinimizin temeli Kur’an’dır. Bu din bizim hayatımızı yönlendirecekse, o yönü bulmanın, o yönü düzeltmenin ve şekillendirmenin ilkeleri de Kur’an’da vardır. Onun için dikkatleri daha küçük yaştan itibaren Kur’an’a çekmek istiyoruz. Gençlerimizi, gençlerimizin ailelerini bu anlamda teşvik etmek istiyoruz. Çünkü Kur’an okuyan genç ister istemez manasını da anlamaya yöneliyor. Güzel Kur’an okuyabilmek onlara özgüven veriyor, İslami kimliklerinin oluşmasında azami derecede etkili oluyor. Toplumsal sorumluluk üstlenmek durumunda kalıyor. Camide ezan okuma, Kur’an okuma, hatta ramazanda mukabele okuma gibi görevler üstlenerek sosyal hayata katılıyor bu hayatta da etkin bir konumda bulunuyor.”

Avrupa 30. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda ayrıca 2018 yılında hafız olan genç hafızların sunumlarıyla, imam hatiplik sertifikalarını almaya hak kazanan yeni genç imamlar programda tanıtılacaktır. Ayrıca yarışma programında vefatının 30. yıldönümü münasebetiyle Hafız Abdulbasit Abdussamet anılacak ve onun eşsiz tilavetinden kısa örneklere de yer verilecek.

Avrupa 30. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nda görev alacak jüri üyeleri ise Kur’an üstadı hocalardan oluşturuldu. Jüri başkanlığını Bilal Kaçmaz’ın yapacağı ekip şu isimlerden oluşuyor:

  1. Bilal Kaçmaz (IGMG Din İstişare Kurulu Üyesi)
  2. Hulusi Ünye (IGMG İrşad Başkan Yardımcısı ve Fetva Sorumlusu)
  3. Osman Eğin (İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü)
  4. Yaşar Çuhadar (T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Üyesi)
  5. Bünyamin Topçuoğlu (İstanbul-Fatih Camii İmam-Hatibi)

 

Related posts

30. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması Sonuçlandı

Kur’an Bülbülleri YAKUT Kampında Bir Araya Geldi